Recenzja: Edward Tufte - The Visual Display of Quantitative Information

Dziś na blogu recenzja jednej z funtamentalnych książek na temat wizualizacji danych - The Visual Display of Quantitative Information Edwarda Tufte. Nazwisko autora pojawiało się już na blogu nie raz, m.in. we wpise o small multiples, które to zostały przez niego właśnie opracowane. 

Lekturę odwlekałem w czasie, ponieważ, jak mi się zdawało, dużo się z niej nie dowiem - czytałem wiele streszczeń oraz artykułów bazujących na konceptach z tej książki.

Na szczęście Data Vis Book Club zmotywowało mnie do sięgnięcia po tę pozycję i zweryfikowania moich uprzedzeń, które okazały się bardzo błędne

Muszę dodać też, że przed lekturą uważałem Tuftego za osobę dosyć daleko od współczesnych realiów i tkwiącą w latach 80 - zawsze preferowałem Stephena Few, którego podejście jest bardziej współczene i praktyczne. Pozytywnie się rozczarowałem, chociaż dalej uważam, że Tufte jest trochę odklejony od rzeczywistości.

Tufte szaleje an twitterze - oryginal usunięty

Dostęp do materiału źródłowego dodaje dużo konteksu, pozwala lepiej zrozumieć wskazówki Tuftego. Autor wypunktowuje również sytuacje w których jego ogólne reguły mogą wręcz pogorszyć zrozumienie i odbiór wizualizacji.

Najbardziej podobały mi się rozdziały 1, 6 oraz 7. Rozdział pierwszy - Graphical Excellence - prezentuje przegląd wizulizacji siegających 10. wieku. Omawia wiele ciekawych przykładow, skupiając się z dużej mierze na pracach Playfaira i Mainarda. 

Rozdiały szósty, siódmy i ósmy to z kolei czysta praktyka i esencja wizualizacji. Rozdział szósty - Data-Ink Maximization and Graphical Design - pokazuje w jaki sposób, przy użyciu jak najmniejszej ilości tuszu i miejsca, przekazać jak najwięcej informacji. Pojawia się tu wiele wariacji na temat box plotów i scatter plotów. Szeroko omówione jest kwestie wizualizacji dystrybucji oraz etykiet osi. Ciekawe jest to, że Tufte oceniając różne koncepty bierze pod uwagę ilość potrzebnych do narysowania przyłożeń linijki (znak czasów jak widać).

Jeden z przykładów wizualizacji dystrybucji na scatter plocie z rozdziału szóstego
Rozdziały siódmy - Multifunctioning Graphical Elements - i ósmy - Data Density and Small Multiples - są także bardzo wartościowe. To w nich autor prezentuje swoje innowacyjne pomysły, takie jak small multiples, sparklines, slope graphs czy rysowanie liczbami. Broni również użycia tabelek w niektórych sytuacjach oraz omawia kwestię przyzwyczajenia do formy graficznej i związanej z tym łatwości odczytu.

Przykład rysowania liczbami z rozdziału siódmego
Najbardziej wartościową częścią książki są świetne przykłady, część stworzona, a część tylko wybrana przez Tuftego. Połączone ze świetnym składem i wydaniem w prosty i czytelny sposób pokazują opisywane koncepty.

Podsumowując, książa jest warta przeczytania dla każdego. Jest na tyle prosta i krótka, że będzie dobrą lekturą dla początkujących. Z kolei osobom obeznanym z wizualizacją da dużo do myślenia. Zainspiruje również do tworzenia własnych rozwiazań i wybpróbowania niecodziennych, acz użytecznych w pewnych sytuacjach, pomysłów autora.

Moja ocena: 5/5

Ksiażkę można kupić na Amazon lub bezpośrednio u autora (równiewż w pakiecie z innymi wydawnictwami).

PS. w tym miesiacu w Data Vis Book Club czytamy Storytelling with data Cole Knaflic.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

SprytneSztuczki#1 - 9 sprytnych funkcji Tableau, które ułatwią Ci życie

Praktyczne użycie kolorów w wizualizacji danych

Zaawansowane UX/UI w Tableau - Set Actions w praktyce