Rysowanie kół w Tableau - podsumowanie #warsawTUG.1

14 czerwca odbyło się pierwsze spotkanie #warsawTUG, czyli oficjalnej warszawskiej Tableau User Group, której mam przyjemność przewodzić. Na spotkaniu opowiedziałem o rysowaniu różnych typów wykresów na planie koła (nie kołowych), a Anastasiya o swoim zaangażowaniu w projekty ONZ. Wszystkie szczegóły dostępne są na naszej grupie na LinkedIn. Post ten ma na celu krótkie podsumowanie mojej prezentacji.


Dzięki umiejętności rysowania kół możemy stworzyć wiele różnych typów wykresów w Tableau. Zaczynając o radar charts (był już o tym wpis na blogu), przez radial bar charts, po bardziej szalone wizualizacje.

Przykłady wykorzystania różnych wykresów na planie koła mojego autorstwa

Można zadać sobie pytanie, po co to wszystko? Jest ono jak najbardziej na miejscu. Wykresy takie jak radial bar chart są trudniejsze do rozszyfrowania niż zwykły bar chart. Wszystko jednak ma swoje miejsce i czas. Jak zawsze przy tworzeniu wizualizacji zastanowić się do kogo ją kierujemy. Wykresy takie jak na powyższym obrazku są atrakcyjne wizualnie i angażują osoby, które zazwyczaj nie byłyby zainteresowane zwykłym wykresem słupkowym.

Ponadto, badania wykazały, że ludzie, niezależnie od płci, preferują zaokrląglone kształy, a nie szpiczaste (badanie, artykuł). Ponadto, kształty kołowe są świetnym sposobem na pokazanie sezonowości i danych cyklicznych (np rocznych czy dobowych) oraz metryk intuicyjnie utożsamianych z kołem, np minuty na tarczy zegara.
Przykład sezonowości dobowej stworzony przez Nadieh Bremer

Jako przykład w Tableau posłużą nam dane dotyczące pogody w Waszyngtonie w 2010 roku. Dane są dosyć gęste - temperatura była notowana co godzinę. Krótko opiszę jak stworzyć uproszczoną wersję poniższego wykresu.


Jak przy każdym custom charcie w Tableau zaczynamy od matematyki. Będziemy bazować na liczeniu współrzędnych każdego punktu (mark) na naszym wykresie. Do tego celu wykorzystamy poniższe wzory trygonometryczne:
𝑥=sin⁡(2∗𝜋∗𝑛/𝑁) 
𝑦=cos⁡(2∗𝜋∗𝑛/𝑁) 
Gdzie n to numer naszego punktu na okręgu, a N to ilość punktów na okręgu (czyli maksymalna wartość jaką przyjmuje n). Dane z kolei wygladaja tak:


Mamy więc datę, godzinę oraz temperaturę. W zbiorze znajduje się 362 dni, wiec niecały rok. Chcę stworzyć 24 okręgi (po jednym dla każdej godziny dnia), każdy składający się z 362 puntków (dni). Zaczniemy od narysowania podstawowego okręgu składającego się z punktów reprezentujących dni. Kalkulacja dla X wygląda następująco:


Y wygląda tak samo, z tą różnicą, że zamiast sinusa używamy cosinusa. DayOfYear to prosta kalkulacja zwracająca numer dnia w roku z daty. Używając pól X i Y, oraz daty jako detalu, otrzymamy taki wykres:

Udało nam się umiejscowić na kole daty, teraz musimy stworzyć kolejne okręgi o różnym promienu. Jako promienia używam wartości godziny z dodaną wartością paremetru (aby pozostawić wolne miejsce w środku). Edytujemy więc nasze kalkulacje współrzędnych tak, aby ich wartość była przemnożona przez promień.

Promień jest zależny od godziny, więc aby otrzymać odpowienią liczbę okręgów potrzebujemy godziny na detalu. Ustawiając nasz parametr wpływający na promień ustalimy wielkość wolnej przestrzeni wewnątrz wykresu.

Aby uzyskać ostateczny efekt musimy oczywiście użyć temperatury jako koloru oraz dobrać odpowiednią skalę, ustalić wielkość kropek oraz przezroczystość. Często aby strzowyć wykres jaki sobie wymyśliliśmy będziemy musieli dokonować zagęszczenia danych poprzed scaffolding lub stworzenie warstw - wpisy w przygotowaniu W mojej wersji dodałem jeszcze linię pokazującą godzinę wschodu i zachodu słońca oraz legendę pozwalającą szybko zidentyfikować pory roku.

Kliknij aby przejsć do Tableau Public
Mam nadzieję, żę wpis będzie dobrym punktem zaczepienia do rozpoczęcia tworzenia niestandardowych wykresów w Tableau. Wszystkich zainteresowanych zapraszam na nasze oficjalne forum Tableau oraz do naszej grupy na LinkedIn. Następne spotkanie #warsawTUG już we wrześniu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Radar Charts w Tableau

SprytneSztuczki#1 - 9 sprytnych funkcji Tableau, które ułatwią Ci życie

Zaawansowane UX/UI w Tableau - Set Actions w praktyce